Słowo "Klucz"

Wstaję jak co dzień, jest godzina 5:30 rano. Wstaję, bo muszę. Wstaję, by powtórzyć i znowu nie zawalić sprawy i pokazać, że jednak kretynką nie jestem. Godzina 7:00 - zaszłam w TO miejsce. Godzina popołudniowa, wychodzę z TEGO miejsca. Jestem wyczerpana, a jedynie o czym marzę to o relaksie. Zabieram się za swoje - kończę na facebooku, instagramie a potem najczęściej zasypiam.
SZKOŁA - w tym miejscu dokładnie nie dowiesz się niczego przydatnego z tony książek, oceny staną się "piorytetem" życiowym który decyduje czy jesteś kretynem czy geniuszem - najwyżej powie, czy ci się ułoży w życiu czy też zostaniesz bez niczego i będziesz przykładem żula spod sklepu. To miejsce, w którym zobaczysz jak % mają znaczenie i to nie tylko na zdrowie. To jedno z tych miejsc, gdzie zabija się własne myślenie, decydują schematy, słowo "klucz", program który ma na celu pokazanie nam, jak mamy myśleć i jak mamy żyć. Zabija się tutaj kreatywność, nie tworzy się nic co miało by na celu stworzenia własnego kierunku w życiu. Nauka, którą byśmy chcieli mieć, chcielibyśmy się uczyć - zostaje oddalona od nas. Nawet, kiedy umiemy już coś co narzucił nam program, umiemy w praktyce to i tak zostaniemy stępieni, jeśli to nie jest napisane/powiedziane regułką. Własne rozumowanie i myślenie ginie. Kreatywność dla szkoły to zło. Życie według programu i narzuconych norm, wyuczenia się pieprzonych regułek - tego "uczy" szkoła. Nauka jest ważna, ale kiedy wiedza jest potrzebna. Szkoła powinna pokazywać jak żyć, interesować nas. Tymczasem burzy system moralny, zmusza do ściągania i oszustw w obawie o złą ocenę, wpaja że życie wobec określonych i narzuconych norm jest dobre, własne myślenie jest czymś "niewłaściwym". Czasem pokaże co wiemy, o czym lubimy się uczyć. Jednak i tak nasz rozum przegra z narzuconym słowem "klucz".
Pasja oraz własny rozum poległy. Został "klucz". 
26 komentarzy:

 1. Mądrze, zgadzam się w 100% utożsamiam się z Tobą. Z góry dziękuję i polecam odnośnie kwestii wyglądu bloga. Gorąco polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoła uczy jedynie tego jak zdać maturę, w zasadzie. Popieram Twe słowa całkowicie. Jednak, czasem też zdarzają się tacy nauczyciele, tak jak moja cudowna pani od polskiego, która ciągle powtarza nam, że musimy nauczyć się myśleć - sami.
  Ładny wygląd bloga :)
  Pozdrawiam, Nurvela.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby więcej takich nauczycieli jak Twoja wychowawczyni! :)

   Usuń
 3. Tak, szkoła zdecydowanie zabija kreatywność. Zamiast wspierać w nas to co najlepsze, to co nas interesuje, dąży do tego żebyśmy wszyscy byli ''zorientowani'' we wszystkim i w tym wszystkim byle jacy. Coż, sami musimy walczyć o to, żeby rozwinąć skrzydła w kierunku, który jest NASZ :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie napisane. Musimy sami podejmować decyzje i pracować nad celami, gdyż szkoła nam tego do końca nie zapewni. Nigdy nie wzmocni naszych pasji, a własnie czasem doprowadza do upadku checi :)

   Usuń
 4. Potwierdzam, że szkoła zabija naszą kreatywność. Kiedyś miałam więcej zapału do życia, a teraz popadam w lekką depresję, bo doszłam do wniosku, że życie nie jest takie piękne jak w książkach czy serialach. Szkoła rujnuje wszystko.

  http://klaudia-modelska.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja taką depresje odczuwam co miesiąc, a w grudniu pod koniec 1 semestru moja depresja sięga zenitu gdyż jest stres spowodowany ocenami ;)

   Usuń
 5. Mądre i bardzo prawdziwe słowa. Mi ze szkołą i słowem klucz kojarzy się tylko matura pisemna z polskiego.. i ostatnie zadanie czyli wypociny. Każda osoba na świecie inaczej interpretuje wiersz ale nie przecież jest klucz.. -,-
  Po co myśleć, nauczmy się schematów.
  Może wspólna obserwacja?
  Pozdrawiam :*
  Mój Blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie to samo uważam. Nie zawsze każdy odbierze tak samo wiersz, tekst. Nie każdy będzie to samo myślał, uważał, czuł. Po co właśnie myśleć, skoro zrobił to już ktoś za nas? ;)

   Usuń
 6. To trochę taki paradoks właśnie,że szkoła ma uczyć a ogłupia. Wielokrotnie zabija kreatywność,niestandardowe myślenie,bo do wszystkiego jest klucz. I biorąc pod uwagę,że szkoła do pewnego wieku jest obowiązkowa (wieku,w którym najłatwiej wpłynąć na myślenie człowieka) to dochodzimy do tego,że ogłupianie jest obowiązkowe. Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, to taki paradoks, odwrócone działanie. Nie jednokrotnie się spotkałam z tym, że moje myśli były chaotyczne, że nie wiedziałam co ja właściwie umiem, co rozumiem i czasem odnoszę wrażenie jakby coś ze mnie uciekało. Szkoda właśnie, że to co miało nam pomóc, nauczyć czegoś praktycznego i potrzebnego, stało się zwyczajnym nauczeniem się schematów narzuconych i obowiązkowych do opanowania. *Opanowania czyli wyuczenie się regułki i pójście w niepamięć*.

   Usuń
 7. Bardzo fajny wpis, taki nietypowy.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie!

  http://wiktoria7olczak.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawie to ujęłaś. Racja, szkoła to jeden wielki schemat. Nie można poza niego wykroczyć. A oceny są wyznacznikiem naszego potencjalnego poziomu inteligencji. To niepoważne :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raz spotkałam się z sytuacją kiedy nazwano mnie osobą nieodpowiedzialną tylko dlatego, że dostałam dwójke a osoby co ściągały jak zwykle 4-ki lub 5-tki. Byle do końca szkoły i mamy spokój! :)

   Usuń
 9. Bardzo mądrze to napisałaś. Jak najbardziej się z Tobą zgadzam :)
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się z tobą w 100 procentach. Nienawidzę szkoły za takie postępowanie.

  http://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Im nas więcej tak samo myślących, tym większe poczucie że nie jest się z tym samym Weronika ;)

   Usuń
 11. Szczerze mówiąc długo nie czytałam tak dobrego wpisu, jest perfekcyjny :) Świetnie napisałaś, tak to już jest z tą szkołą...
  m-artyna.blogspot.com-KLIK!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo miło mi to słyszeć, dziękuję Martyna :)

   Usuń

⇰ Dziękuję za każdy komentarz oraz obserwacje! Wiele to dla mnie znaczy ♡
⇰ Wchodzę na blogi komentatorów ☺
⇰ Chcesz znaleźć się w polecanych blogach tygodnia? Skomentuj post oraz kliknij "obserwuj" by być na bieżąco ☆

Copyright © 2014 FotoHart , Blogger