Dlaczego płacisz NAM za zdjęcia?

Pojawia się problem kiedy chodzi o to, czemu fotografom należy płacić za zdjęcia skoro to "tylko naciśnięcie kilka razy jednego przycisku" itp. Problemu na co dzień nie widać..on dopiero jest widoczny w momencie, kiedy napisze jakaś osoba chętna na sesję zdjęciową, pochwali zazywczaj że masz dobre prace i kiedy pojawia się kwota za wykonanie zdjęć, nagle jest albo cisza, albo "to ja na razie podziękuję" czy też znany wszystkim tekst "to twoja pasja, dlaczego więc każesz płacić?" itp. choć są też osoby, którym kwota nie przeszkadza i wiedzą skąd taka a nie inna cena. Dlaczego więc NAM się płaci za zdjęcia? 
 • Pracujemy na sprzęcie, który do tanich nie należy oraz dzięki sesjom zdjęciowym możemy uzbierać na jego ulepszanie
 • Poświęcamy swój prywatny czas czyli kilka godzin znajdujemy dla Was, by wykonać wam ładne zdjęcia które czy to upamiętnią jakąś ważną chwilę czy po prostu będą dla Was szczególne bo chcecie np. mieć ładniejsze profilowe na facebooku czy innym portalu
 • Obrabiamy zdjęcia, na których zazwyczaj retuszujemy niedoskonałości oraz wykonujemy ogólną korektę fotografii czyli znowu poświęcamy kilka godzin/dni nad obróbką więc znowu prywatny czas schodzi nad tym aby zadbać o końcowy efekt zdjęć. Na końcu albo wysyłamy już zdjęcia i mamy z głowy albo...
 • ..zgrywamy zdjęcia na płytkę jeśli to interesuje klienta bądź wysyłamy standardowo na maila 
Post odnośni się głównie do zarabiania na fotografii gdzie wykonujemy zdjęcia portretowe, par itp. ponieważ to są typy zdjęć z którymi masa osób które ich chce, ma problem odnośnie ceny takich sesji. Uwierzcie mi, sesja to nie tylko naciśnięcie migawki ale masa kombinowania, przerabiania i w tym masa naszego prywatnego czasu stąd traktujemy to jak zawód i pracę, bo dajemy coś od siebie dla Ciebie. (zwłaszcza jak w moim przypadku, kiedy masz papier świadczący o profesjonalnych twoich usługach a twoje portfolio jest ogromne ). Nie mówię tu o wszystkich bo jest multum młodych fotografów oraz jak i tych starszych, którzy nie idą w kierunku fotografii poważniej a nawet można stwierdzić, że nie mają dobrego portfolio a i tak biorą kupę pieniędzy za zdjęcia - moim zdaniem takich osób nawet czasem jest więcej, niż tych profesjonalnych...
Moją radą dla takich osób jak ja, które wiążą z fotografią drobny zarobek bo naprawdę lubia wykonywać zdjęcia i widzą, że mogą na tym dorabiać, jest byście wyceniali się na własne możliwości i by ta cena nie była za niska skoro widzicie, że stać Was na to by już taką a taką kwotę zarabiać :) Fotografia to ogromna pasja więc czy to złe że na czymś co kochamy robić możemy zarobić i być szczęśliwymi "pracownikami"? :) Kto nie marzy by praca była dla niego czy niej przyjemnością? :) 


11 komentarzy:

 1. No i wszystko już jest jasne za płacimy udając się do profesjonalnego fotografa - chociaż wcale mnie to nie dziwi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Kinga że dużo wyjaśniłam :)

   Usuń
 2. To smutne, że niektórzy myślą o fotografii jako o czymś niewymagającym niczego oprócz naciśnięcia przycisku. Nie potrafią rozumieć, że nie wystarczy tylko to zrobić i wszystko będzie wspaniałe, cudowne, idealne.
  Pozdrawiam
  https://writtenbysilene.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie o to chodziło mi Iga.
   Już nie raz zetknęłam się z ludźmi którzy już na drugi dzień po sesji zdjęciowej oczekiwali zdjęć z pełnym rezultatem choć dopiero był na 1 fazie obróbki ;)

   Usuń
 3. No ze mną się umówiła koleżanka na zdjęcia ponad dwa miesiące temu i nie chce wysłać. XD To teraz mam dylemat czy nie oczekuje zapłaty, chociaż nic nie pisała.. Fotografowie bywaja różni..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogłabyś napisać co sie stało dlaczego nie otrzymałaś zdjęć i czy mogłaby wysłać. Ogólnie powinna Cię od samego początku uprzedzić czy oczekuje zapłaty ponieważ późniejsze informowanie byłoby w stosunku do Ciebie nie fair. Osobiście wiem, że jest kilku fotografów takich u mnie w mieście, niby prace magia ale z wysłaniem bardzo ciężko. Zapraszam do siebie na zdjęcia :)

   Usuń
 4. Ja tam zawsze robię zdjęcia za darmo. Nie chcę nic w zamian. To zależy chyba od osoby. Dla mnie to sama przyjemność, a nie praca. Nie traktuję tego tak. Mi sprawia radość zrobienie pięknych zdjęć i uśmiech jakiejś osoby niż te pieniądze za to. Ważne żeby sprawiać sobie i komuś szczęście.
  Pozdrawiam, jestemnatasza.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początkowo również robiłam za darmo ale potem zauważyłam dość częsty BRAK SZACUNKU dla fotografa bo jednak spędziłaś czas na fotografowaniu itd. a ta osoba często albo to przerobi sobie inaczej zdjęcie albo nie podpisze kto je wykonał itp. historie.
   Po drugie zależy dużo od tego czy traktujesz to jak przyszły zarobek. U mnie mimo zapłaty za sesję, również ludzie się uśmiechają a nawet śmieją podczas sesji ;) Ja znowuż posiadam zawód fotografa stąd dla mnie byłoby rzeczą dosyć niepoważną gdybym robiła zdjęcia za darmo, a bynajmniej swoją pracę kocham bo wiem że właśnie u kogoś wywołam uśmiech na twarzy czy spędzi miło czas podwyższając swoją własną wartość.
   Ponad to zauważyłam kolejną rzecz - osoby które robią za darmo, rzadko zdobywają od razu zaufanie osób przychodzących na sesje. To taki właśnie dziwny paradoks z tym co napisałam u góry - zwyczajnie: ludzie chcieliby wszystko za darmo, nawet jakby to miałoby być najgorszej jakości ALE - jak widzą że ktoś się ceni a jego portfolio jest nie małe - z jednej strony chcą bardzo zdjęć, a z drugiej kwota im nie odpowiada więc lecą do tego za darmo by mieć jakie kolwiek zdjęcia.
   Oczywiście, nie obrażam pasjonatów bo multum jest amatorskich fotografów czy zwykłych pasjonatów ktorzy robią przepiękne prace :)

   Usuń
 5. Podziwiam fotografów. To wbrew pozorom do łatwych nie należy, ale zdjęcia są piękne.

  http://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem fotografem więc coś o tym wiem :D

   Usuń
 6. Praca fotografa nie jest wcale łatwa - trzeba ludzi uświadamiać z czym to się wiąże. A dobry fotograf jest na wagę złota - szczególnie jeżeli mowa o imprezach( na przykład typowe - wesela). Zły fotograf ( albo taki średni) może skutecznie popsuć pamiątkę.

  OdpowiedzUsuń

⇰ Dziękuję za każdy komentarz oraz obserwacje! Wiele to dla mnie znaczy ♡
⇰ Wchodzę na blogi komentatorów ☺
⇰ Chcesz znaleźć się w polecanych blogach tygodnia? Skomentuj post oraz kliknij "obserwuj" by być na bieżąco ☆

Copyright © 2014 FotoHart , Blogger