Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na fotografa | Fotografia
Cześć! 💚📷
Jeśli już znasz trochę mnie po blogu bądź wpadłaś/eś tu po raz pierwszy i już zdążyłaś/eś się zorientować iż trochę tu zrobiłam fotograficznych wpisów, to idąc tym tropem domyślisz się, że wykonuję sesje zdjęciowe. Nie chwaląc się a przytaczając fakt to mój zawód oraz mam w tym trochę wprawy. Z doświadczenia Ci dzisiaj podpowiem o tym co MUSISZ wiedzieć zanim się zdecydujesz na fotografa.

NIE BĄDŹ JANUSZEM/GRAŻYNĄ 💰
To brzmi bardzo zabawnie pisząc to lecz prawda jest taka aby nie być skąpym. Masa ludzi uważa, że wydanie "piniądza" w kogoś kto wykonuje zdjęcia to wyrzucanie go w błoto i że po co skoro "telefonem se też zrobimy" lub "znajomy nam trzaśnie kilka fotek". Zauważyłam po masie osób, że gdy tylko pada kwota jaką MY fotografowie oczekujemy za swoje usługi, zapada cisza. Cisza która jest na tyle głośna pt "to za dużo, nie wydam tyle". Spoko, rozumiem, też nie należę do grona mega bogaczy by pozwalać sobie ciągle na coś takiego i mam ważniejsze zapotrzebowania. Z drugiej strony nie zapominajmy o fakcie, że to jednorazowy wydatek, który zrobi nam pamiątkę na lata. W dodatku też pamiętaj o fakcie, że to PRACA DLA FOTOGRAFA - poświęca swój prywatny czas, planuje czas, miejsce, pilnuje szczegółów by wszystko wypadło dobrze. Potem poświęca swój czas na obróbkę zdjęć i to czasami trwa kilka dni by nie męczyć oczu zbyt długo przed monitorem. Na koniec wysyła bądź przygotowuje na płytce fotografię. To usługa jak każda inna. Każda osoba powinna się cenić skoro wie, że robota jaką wykonuje ma jakąś wartość.
MOJA RADA: Zanim napiszesz do fotografa, zastanów się dlaczego sesji potrzebujesz i jak bardzo Ci na takiej sesji zależy z tym, a nie innym, fotografem. Takie kwestie rozwiewają wątpliwości do tego stopnia, że kwota staje się o 50% mniej ważna.


100% SESJI TO FOTOGRAF? 😕
Nie, nie i jeszcze raz nie. To że sobie zamówisz u niego usługi nie oznacza, że ty już umywasz ręce od tego i liczysz na jego 100% umiejętności. Moim zdaniem, osoba decydująca się na zdjęcia powinna wiedzieć czego oczekuje, mieć jakiś pakiet inspiracji by fotograf mógł wykonać swoją pracę jeszcze lepiej. Problemem dla osób pracujących w branży foto są właśnie osoby, które kompletnie nie mają żadnego na siebie pomysłu oraz nie wiedzą czego oczekują. To utrudnia współpracę a fotograf może odczuwać lekką presję gdyż boi się czy rezultat końcowy spodoba się potencjalnemu klientowi. Rzucenie słów "chcę by to były fotografie z wyobraźnią" dużo fotografowi nie mówią. To może zarówno oznaczać klimat baśni, high fashion bądź zwykłe portretówki ale z niebanalną miejscówką. Również nie licz, że fotograf ma kontakty w całym mieście. To, że na jednej sesji miał to a to np. dym, nie oznacza, że dysponuje nim tak po prostu. Jeśli oczekujesz zdjęć z rekwizytami, również weź bierny udział w organizacji tego bądź przynajmniej dolicz załatwienie ich do kosztu całej sesji zdjęciowej.
MOJA RADA: Jeśli już masz umówiony termin z fotografem, zadbaj o skompletowanie zdjęć inspirujących by fotograf wiedział jakich kadrów od niego oczekujesz.


BĄDŹ ROZLUŹNIONA/Y 💆
W 50% przypadkach osób które wybierają się na sesję występuje PRESJA. Zaczynają te osoby sztywnieć i sprawiać wrażenie jakby się bały. Oświecę Was teraz nabytą mądrością: FOTOGRAF TO TEŻ CZŁOWIEK. Można z nami normalnie rozmawiać oraz ta współpraca będzie na pewno o wiele lższejsza dla obydwu stron :)

Tak naprawdę myślę, że to wystarczy wiedzieć przed sesją. Inaczej jest to w przypadku początkujących fotomodelek co zresztą opisałam w TYM poście
⤍⤍⤍⤍⤍ 5 porad dla początkujących fotomodelek 💃

Komentarze

Napisz do mnie!

Zapytaj o dostępny termin na reportaż ślubny 2025 - czas oczekiwania na odpowiedź to max. 2 dni robocze :) Uwielbiam czytać o Waszych ślubach! W "nazwa" - podaj Wasze imiona. Natomiast w "wiadomość" - napisz gdzie planujecie wesele, termin oraz jak widzicie Wasz dzień ślubu, opiszcie oczekiwania względem zdjęć :)

fotohart.fotograf@gmail.com

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *