Jak warto blogować?Cześć!
Dzisiaj luźna pogadanka o tym, jak warto prowadzić bloga. Nie jak zdobyć masę liczb w czytelnikach czy komentarzach, ale jak blogować dla własnej satysfakcji z działania w blogsferze.


Zacznijmy od tego o czym chcesz blogować, czy znajdziesz na to czas czy sądzisz, że to jest coś dodatkowego a może chcesz na tym zrobić biznes? Musisz mieć przede wszystkim w głowie obraz tego, jak ma to wszystko wyglądać. Nie da się zbudować czegoś bez wstępnego planu. Ustal główne tematy bloga np. albo sama moda, a może moda połączona z lifestyle? Na ile postów miesięcznie się dasz radę powołać, co chcesz pokazywać odbiorcom. Podstawy na sam początek.


Strona jest pierwszym co widzimy, gdy otwieramy daną stronę ( logika ). Przede wszystkim fajnie jakby była estetycznie zrobiona. To od razu nie znaczy przejścia na minimalizm! Można mieć masę kolorów na stronie, jeśli ona jest przejrzysta dla czytelnika oraz estetyczna w przeglądaniu treści. Fajnie by miała swój własny logotyp/logo, by wyróżniała się szczególnym układem strony. Miło by też się pojawiła zakładka o autorze, kontakt do jego social mediów. Mile widziane są też zakładki poukładane do kategorii wpisów bądź sam kalendarz wpisów, by nowy obserwator nie musiał długo szukać czegoś dla siebie :) Pamiętaj też aby pierwsze treści były przyciągające i dobrze napisane. To od nich zależy czy dany czytelnik z Tobą zostanie.


Ważny, bardzo ważny element wraz z treścią na czele. Pozwala nam na stałego obserwatora naszych treści. Zdjęcia muszą być przede wszystkim estetyczne. Najlepiej też aby były w Twoim stylu i byś włożyła w nie 100%. Nie są dobre zdjęcia na "odwal się" czy "miałam mało czasu by je zrobić, zrobiłam je tak a nie inaczej". Jeśli sesja nie wyszła jak chciałaś - postaraj się naprawić zdjęcia w obróbce. Programów dostępnych masa! Na telefon polecam Snapseed, VSCO, Afterlight, Huji Cam ( dla tych leniuszków, którzy chcą szybko cyknąć zdjęcie już z obróbką :D ) czy Lightroom. Bardzo łatwo jest naprawić zdjęcie np. robione pod mocne światło czy zbyt ciemne. Pamiętajmy, że zdjęcia są istotną kwestią o którą warto zadbać. Teraz coraz więcej odbiorców patrzy na wszystko wizualnie, a treść powoli stała się dodatkiem, który jeszcze bardziej ma nas zachęcić. Ja przykładowo wolę wejść na bloga, gdzie widzę na samym początku pracę w zdjęciach i że nagłówek mnie zachęca do treści niż wejść na chaotycznego bloga, gdzie zdjęcia są zrobione byle jak a nagłówek nie zachwyca swym odbiorem pt "haul zakupowy". To jest nieodłączony dodatek, jeśli chcecie prowadzić wpływowego bloga. Jak mamy możliwość dotrzeć do odbiorców w łatwiejszy i bardziej przystępny sposób, dlaczego więc tego nie zrobić? Dużo prościej nam teraz przeglądnąć instagram i wejść w zachęcającą nas treść, niż wpisywać stale nazwę czyjegoś bloga, wejść w te wszystkie linki. Owszem, warto w nie wchodzić, ale pod warunkiem że gdzieś o nich usłyszeliśmy. Social media pozwalają na prostsze i szybsze budowanie zaufanej grupy obserwujących. Lepiej nam poinformować na instagramie o nowym wpisie czy wstawić na kanał na YT nowy film. Social media mocno rozwijają bloga i dodają mu smaczku. Nie prowadzenie ich obecnie to jak strzelanie sobie samemu w stopę, jeśli nie chcecie by o was faktycznie było gdzieś słychać. 
PRZYKŁAD Z ŻYCIA: popytałam kilku ludzi czy kojarzy daną blogerkę z Tarnowa. Myślałam, że odpowiedzą "TAK" skoro ma masę obserwatorów na blogu. Jednak wszyscy mówili "nie, nie kojarzę jej". Prowadzi samego bloga. Zapytałam o drugą blogerkę, która ma kanały social media + blog. Ludzie skojarzyli ją od razu, chociaż liczba obserwatorów na blogu była mniejsza w porównaniu do instagrama. Wniosek? Warto zbierać grupę odbiorców również poprzez social media i być w stałym kontakcie z ludźmi :)
Social media dobrze dopasować do siebie, swojego charakteru i pomysłu na siebie. Fajnie by były ze sobą charakterowo spójne, dopasowane i by ktoś od razu wiedział, z czym was skojarzyć. Np. jeśli lubicie kolory, krajobrazy i chcecie się dzielić przemyśleniami - zróbcie mocno kolorowy, przemyślany feed + blog z przemyśleniami, gdzie głównie skupicie się na treści. Lub możecie stworzyć feed mega minimalistyczny z np. samą bielą i skupić się na tylko urodowych sprawach. To was wyróżni :) 
Pomocnymi aplikacjami w tworzeniu fajnego instagrama na pewno są wyżej wymienione w fotografii apki oraz apki takie jak np. SNOW ( tworzenie ciekawych filmów i treści na instastory ) czy Canva bądź Unfold
Pamiętajmy, że to nie ilość komentarzy czy obserwatorów świadczy o tym, że tworzymy wartościową stronę, lecz wyświetlenia czy też zwykłe słowa gdzieś na boku od obserwujących "czytałam wpis/widziałam, super że to robisz". Ja odkąd przestałam się przejmować takimi rzeczami jak liczby, a zaczęłam zwracać uwagę na polecenia, miłe słowa czy to w wiadomościach czy to w realu - dużo lepiej na bloga patrzę, jestem dumna z tego co tworzę. Nie ukrywam - bliskie osoby mi pomogły i pomagają w swej pracy i w dążeniu do celów :) Najważniejsze to samemu być zadowolonym z tego co się publikuje. Czasami nie znajdzie się masa komentarzy bo np. ktoś nie chce komentować, nie lubi czy obserwatorzy często na blogsferze pochodzą z wymian wzajemnych. Lepiej budować szczerą więź z ludźmi, tworzyć prawdziwą sferę w internecie i nas zadowalającą, niż liczyć na to by to obcy nas w liczbach docenili :) 


BLUZKA - BONPRIX 

LEGGINSY SPORTOWE - BONPRIX Komentarze

Napisz do mnie!

Aby zapisać się na sesje zdjęciową lub reportaż ślubny, można zrobić to poprzez facebook, instagram czy też mail.

fotohart.fotograf@gmail.com

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *