KURSY LITURGICZNE - wszystko co wiem i Ci powiem!


Od 2 lat starałam się o kursy liturgiczne. Do 3 razy sztuka, udało się! Jakie mam odczucia po odbyciu kursów? Czy faktycznie dają ogromną dawkę informacji fotografowi?

CZYM SĄ KURSY LITURGICZNE
Zacznijmy od tego, czym one są. Są to kursy dotyczące głównie fotografowania, filmowania podczas uroczystości liturgicznych takich jak: chrzest, komunia, bierzmowanie, ślub, prymicje, pogrzeby czy wizytacja biskupa. W teorii powinno się omawiać jak fotografować oraz filmować takie wydarzenia.

ILE KOSZTUJĄ I GDZIE?
Koszt zależy od miasta. W Rzeszowie w instytucie teologiczno-pastoralnym, jest to koszt 200 zł. Zazwyczaj przedział cenowy takich kursów to od 50 do 250 zł.

ILE TRWA?
Również to zależy od miasta. Może trwać 4, 8 godzin lub 2-4 dni, lub...nie odbyć się wcale. Z moich informacji się dowiedziałam, że niektóre miasta owszem, ogłaszają odbycie takich kursów, lecz głównie płacimy za samą legitymację, nie kurs.

JAK WYGLĄDA TAKI KURS?
Powtórzę się po raz 3, lecz: to również zależy od miasta i instytutu. Ja opowiem głównie na przykładzie Rzeszowa: kurs trwa 4 dni i przychodzimy na 3-4 godzin. Mamy rozpisane zajęcia, czego one będą dotyczyć oraz z kim się odbywać. U mnie były to zajęcia m.in.:

  • Msza św. źródłem i szczytem naszej pobożności – postawy i gesty w liturgii Mszy św. oraz zasady filmowania
  • Tajemnica Kościoła i nasze w nim miejsce
  • Fotografowanie uroczystości kościelnych
  • Profesjonalizm uroczystości kościelnych
  • Rola mediów w Kościele. Struktura Kościoła
  • Wizytacja biskupa, bierzmowanie, święcenia kapłańskie, prymicje a filmowanie
I teraz nasuwa się więc pytanie: czy wykłady faktycznie były omawiane wokół narzuconego tematu? TAK! Mieliśmy omawiane WSZYSTKO. Mam kilka stron notatek z tych dni i z całym szacunkiem, mogę powiedzieć, że naprawdę się czegoś dowiedziałam więcej oraz mogę świadomie i z ręką na sercu teraz swoim parom mówić, że zostałam profesjonalnie przeszkolona do fotografowania uroczystości liturgicznych. 

Pamiętajcie o ważnej rzeczy: inwestycje są potrzebne w fotografii. Jeśli chcemy ruszać z miejsca i chcemy się rozwijać, inwestować musimy dużo w to czasu oraz szukać kolejnych kursów, nowych sprzętów, programów, reklam itd. 

Wracając...Po odbyciu kursu otrzymujemy legitymację, która upoważnia nas do fotografowania oraz filmowania uroczystości liturgicznych. U mnie jest ta legitymacja ważna już na całe życie, ale są kościoły bądź instytucje, które każą odnawiać taką legitymację co rok za cenę 50, 70 lub 100 zł. 
Komentarze

Napisz do mnie!

Aby zapisać się na sesje zdjęciową lub reportaż ślubny, można zrobić to poprzez facebook, instagram czy też mail.

fotohart.fotograf@gmail.com

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *