3 złote rady jak zacząć rozmowę z fotografemMogłoby się wydawać, że co trudnego w napisaniu do fotografa? Niby żadna sztuka, jednak zdarzają się przypadki, które wychodzą poza wszelkie przyjęte normy grzecznościowej formy, chociażby przywitania. Przychodzę więc do Ciebie, Mój Drogi czytelniku z 3 złotymi poradami, jak zacząć rozmowę z fotografem i tego nie zepsuć :)

1. NIE ZACZYNAJ OD "JAKI KOSZT SESJI"
To NAJCZĘSTSZY BŁĄD! Nawet nie ma przywitania...to bardzo odpycha, takie wiadomości chce się wyrzucić do kosza czy też wręcz odpisać "Może zacznij od dzień dobry?". Mogłoby się wydawać banałem przywitanie, lecz już samo przywitanie nam może zdradzić, jakim jest człowiekiem osoba, która do nas pisze. Uwierzcie mi, widać jeśli ktoś szuka fotografa po kosztach. Czasem owszem, wynika to z chęci poznania informacji, lecz są i przypadki, gdzie ta forma jest bardzo nie przyjemna odbiorze.
Złota rada: najpierw się przywitaj, najlepiej formą "Hej/cześć/witaj". Nie polecam formy "dobry wieczór, dzień dobry" ponieważ nie wiadomo, kiedy nasz odbiorca odczyta wiadomość :) 

2. PRZEDSTAW SIEBIE/WAS
Fotograf nie siedzi WAM w głowach. Musicie mu przedstawić, czego oczekujecie. Musicie dać się mu POZNAĆ. Skąd ma wiedzieć: jakiej sesji oczekujecie ( portretowa, rodzinna, a może narzeczeńska? ), jaki styl zdjęć Was interesuje ( boho, rustykalne, luz, street, kobieca sesja, sensual ) czy też ile potrzebujecie zdjęć ( 10, 20 może 50? ). Sesja jest WASZA. Jest WASZĄ pamiątką. Dlatego zadbajcie o jak najlepszy przekaz informacji do fotografa. Im lepiej mu zobrazujecie/zobrazujesz Wasz/Twój zamysł - tym lepszą wykona sesje :)
Złota rada: zanim napiszesz do fotografa, pomyśl: jaką chcesz pamiątkę? Na czym konkretnie Ci zależy. Pomocną dłonią w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, jest wziąć kartkę papieru i spisać myśli, które Ci przychodzą, gdy myślisz o pomyśle związanym ze zdjęciami. Dodatkowo, polecam zebrać jakąś małą tablicę inspiracji i przedstawić ją fotografowi. 

3. FOTOGRAF WYSŁAŁ OFERTĘ, ODPISZ.
Trudne zadanie. BARDZO < wyczujcie nutkę sarkazmu>.
Banał, lecz również NAJCZĘSTSZY BŁĄD. Rozumiem, gdy ktoś jeszcze jest zapracowany i nawet nie odczytał wiadomości. Jednak, pamiętajcie o takim małym szczególe: na instagramie czy messengerze, widać jak przeczytaliście wiadomości i nie odpisujecie na nią z własnego wyboru :) Fotograf poświęcił Wam czas, wysłał ofertę nad którą pracował więc z szacunku mu odpiszcie. Nawet, jeśli nie będziecie korzystali z jego usług, odpiszcie.
Złota rada: po prostu - ODPISZ. To zaledwie kilka sekund. 

PRZYKŁADOWY SZABLON POCZĄTKOWEJ WIADOMOŚCI DO FOTOGRAFA 
Cześć! Jestem <imię> i pochodzę z <miasto>. Obserwuję od jakiegoś czasu Twoje zdjęcia i bardzo mi się podobają. Chciałabym się umówić na sesje zdjęciową. Zależy mi na ujęciach z moim narzeczonym, <imię>. Lubię ujęcia delikatne, romantyczne. Myślałam o czymś w rodzaju spaceru o zachodzie słońca. Wysyłam kilka inspiracji, byś mogła lepiej zrozumieć mój pomysł. Ponieważ obydwoje pracujemy, chciałabym krótkiej sesji i nie potrzebuję wielu ujęć. Czy możesz przedstawić mi koszty sesji oraz co zawiera taka sesja zdjęciowa?  Po przejrzeniu oferty, dam znać Ci do tygodnia czasu, czy jesteśmy zdecydowani i wtedy poproszę Cię o wysłanie dostępnych terminów. Bardzo dziękuję za informacje, pozdrawiam <imię>. 

Komentarze

Napisz do mnie!

Zapytaj o dostępny termin na reportaż ślubny 2025 - czas oczekiwania na odpowiedź to max. 2 dni robocze :) Uwielbiam czytać o Waszych ślubach! W "nazwa" - podaj Wasze imiona. Natomiast w "wiadomość" - napisz gdzie planujecie wesele, termin oraz jak widzicie Wasz dzień ślubu, opiszcie oczekiwania względem zdjęć :)

fotohart.fotograf@gmail.com

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *