Dlaczego termin u fotografa należy rezerwować z wyprzedzeniem?"Ale jak to, nie ma terminu?" 
"Przecież dopiero się zaczął miesiąc, nie ma Pani nawet jednej godziny wolnej?" 
"Czy kalendarz się na Pani stronie zepsuł? Bo nie mogę złożyć rezerwacji..." 
"Nie znajdzie Pani miejsca?" 

I wiele, wiele innych przykładowych wiadomości z którymi spotyka się fotograf, gdy ma zapisy na sesje zdjęciowe kilka miesięcy do przodu. Ale właśnie, dlaczego tak się dzieje?! 

Zacznijmy od tego, że branża fotograficzna nie jest zwykłymi usługami. Zwłaszcza - nie są usługami, które są dostępne o każdej porze dnia i nocy. Są usługami luksusowymi, gdzie artysta staje za aparatem aby wykonać piękną pamiątkę na zlecenie klienta. Dodatkowo - są usługami, które są zależne od czynnika ludzkiego. I to ten czynnik ludzki powoduje - brak terminów :) 


Nie jesteś tylko Ty zainteresowany/a! 

Tak, jeśli to nie Ty zarezerwujesz termin, zrobi to ktoś inny. I potem kolejna osoba i kolejna...I tak do momentu, aż w końcu gdy się zdecydujesz, nagle usłyszysz "brak terminów, przykro mi". Do czego zmierzam: jeśli jesteś zdecydowany/a na daną usługę i to na konkretny miesiąc, napisz do usługodawcy, nie czekaj do ostatniej chwili. "Na bank będzie miała termin" - czyżby? :) Nie, nie zawsze tak jest. Niektórzy usługodawcy mają określoną liczbę zleceń jaką chcą wykonać w danym miesiącu. I może się okazać, że napiszesz w chwili - kiedy dana liczba już została wypełniona, a każdy weekend zajęty. I co wtedy możesz zrobić? Zapisać się na inny miesiąc, a może na kolejny rok. 

Kolejna kwestia, która sprawia, że ludzie czekają z zapisywaniem się na sesje zdjęciową czy reportaż ślubny to myśli, że może kiedyś fotograf zrobi konkurs czy da zniżkę na swoje usługi. Moi drodzy, nie polecam czekać do takich momentów. To sprawia, że mogą właśnie Wam uciekać najlepsze pory na wykonanie pamiątki. I po drugie - co Wam dam ta wygrana czy zniżka oprócz niższej ceny, skoro właśnie straciliście fajne pory do wykonywania zdjęć + mają określony termin ważności? Uwierzcie mi, jakość zdjęć przewyższa wartość cenową z biegiem lat, dlatego nie bądźmy Januszami ani Grażynami biznesu, nie czekajmy na "lepsze okazje". Szanujmy pracę TU I TERAZ, a nie tylko dlatego że Wam coś zaoferowano taniej czy za darmo. 


Fotograf też ma życie prywatne 

Zaskoczeni? My też żyjemy, mamy prawo do urlopu czy chcemy spędzić czas inaczej niż pracując kolejny weekend z rzędu. Czas jest cenny i chcemy go też spędzać na równie ważnych kwestiach niż kolejna sesja zdjęciowa czy reportaż. Fotograf często planuje z wyprzedzeniem swoje własne, prywatne życie do przodu! Często jeden odwołany termin może się okazać jedynym terminem kiedy mógł gdzieś wyjechać, spotkać się z rodziną czy przyjaciółmi a po odwołaniu terminu nie może już tego zrobić, tylko spędzić ten dzień inaczej niż planował. Stąd trzeba mieć ogromny szacunek do jego czasu, ponieważ poświęcamy swój prywatny czas na wykonywanie usługi fotograficznej. Tak, to nie jest czas wyznaczony specjalnie pod pracę, ale czas osobisty który oferujemy. 

Mogłoby się wydawać, że przecież to tylko zdjęcia. Lecz to znacznie więcej pracy, niż to co widać na social mediach czy gdy widzicie nas tylko z aparatem w ręce. Dlatego mała prośba: szanujcie pracę fotografa i jeżeli właśnie Wam zależy na konkretnym terminie/miesiącu - polecam napisać wcześniej :) 


Ps. Nie, ja nie leżę czekając na zlecenie. Ja po prostu działam dalej ✌

Przykłady: 
Planujesz ślub na rok 2022? Napisz w drugiej połowie 2021. 
Jesteś w ciąży? Zarezerwuj termin tak aby na 6-7 miesiąc ciąży przyjść na sesję zdjęciową. 
Jesteście zaręczeni i chcecie pamiątkę z tego ważnego wydarzenia? Napiszcie z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem, jeśli np. w danym miesiącu Wam wypada rocznica. 
Zależy Ci na lipcu, zachodzie słońca? Napisz w np. maju/czerwcu do fotografa, czy znajdzie dogodny dla obydwu stron termin oraz zaklep godzinę ok. 19-20. Sukienka - bonprix ( klik

Komentarze

Napisz do mnie!

Aby zapisać się na sesje zdjęciową lub reportaż ślubny, można zrobić to poprzez facebook, instagram czy też mail.

fotohart.fotograf@gmail.com

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *