Czym kieruje się przy wyborze modelki na sesję TFP?Przyszedł czas na wpis fotograficzny. Dzisiaj szybko i prosto pogadam do Was o sesjach TFP. Dokładniej: czym się kieruję wybierając osoby na owe sesje.
Dla nie wtajemniczonych: sesja TFP jest sesją darmową, gdzie obydwie strony ( zakładając ) mają wprowadzić pracę, zaangażowanie. Może być to sesja dla danej kampanii gdy obydwie strony na tym korzystają i żadna nie ponosi kosztów względem drugiej, albo jest to współpraca opłacająca się modelce oraz fotografowi. Lub jeszcze przypadek, gdy zaczynacie tworzyć portfolio i potrzebujecie twarzy do jego stworzenia. Wtedy głównie się zaczyna od sesji TFP by zdobyć nie tylko zdjęcia, ale i też doświadczenie.


Teoria za nami. No więc czy są jakieś kryteria przy sesjach TFP? W moim przypadku - SĄ. I uważam, że każdy fotograf z dłuższym stażem bądź z naprawdę rozwiniętym portfolio, powinien owe zasady stworzyć. Niestety świat fotograficzny oraz fotomodelingowy bywa...dziwny. Trafiają się czasem specyficzni ludzie. Trafiają się także osoby, które oczekuję od fotografa TYLKO darmowych "fotek". I powoli dochodzimy w swej karierze do momentu, gdy zaczynamy takich sesji odmawiać, a ludzie rozkładają ręce nie wiedząc "dlaczego?". W moim przypadku sytuacja wygląda następująco:
 • Odmawiam, gdy widzę, że zależy Ci tylko i wyłącznie na tym aby coś ugrać dla siebie, ale nie zważasz na fotografa. 
 • Odmawiam, gdy widzę, że Twe ego jest na tyle wysokie, że i charakter nie pokrywa się z moim i widzę, że współpraca nie będzie udana. 
 • Odmawiam, gdy Twój typ urody mnie nie interesuje i nie potrzebuję jej w swym portfolio.
 • Odmawiam, gdy widzę brak zaangażowania z drugiej strony 
 • Odmawiam, gdy dostrzegam większy brak doświadczenia tzn. mogę wziąć i dać szansę osobom, które mają nietuzinkową urodę choć nie miały wcześniej styczności z aparatem ALE: nie wezmę osoby, która nie ma tego "czegoś" a już zwłaszcza doświadczenia przed obiektywem.
 • Odmawiam darmowych zleceń, ponieważ sesje zleceniowe zajmują dużo więcej czasu w obróbce oraz korekcie. 
 • Odmawiam, gdy występuje brak zgrania z fotografem i dyktowanie mu warunków, choć tak naprawdę to on tworzy całość umowy, by obydwie strony były zadowolone 
 • Odmawiam, gdy osobie brak jakiejkolwiek pewności siebie
 • Odmawiam, gdy widzę typ osoby, której zwyczajnie szkoda na usługi fotografa i myślała, że dostanie darmową sesję z tą samą jakością zdjęć co klienci. 
 • Odmawiam, gdy widzę, że nie będziesz mi okazywać szacunku ( a to w gruncie rzeczy bardzo, bardzo ważne by współpraca się udała ) 
 • Odmawiam też w momencie, gdy już któryś raz umawiam się z daną osobą, z dokładną zawsze datą ze swej strony a nadal sesja owa nie została zrealizowana. 


Dla mnie głównymi cechami, których szukam to po prostu: unikatowa uroda, zaangażowanie, wyrozumiałość, doświadczenie bądź zwyczajnie ogarnięcie, że nie można się bać obiektywu. Niezbyt dużo, a jednak bardzo dużo. Setki razy otrzymywałam wiadomości o treści, czy współpracuje TFP. I kiedyś chodziłam na takie sesje non stop. Jednak gdy Twe portfolio sięga szczytów - nie należy tej metody kontynuować, tylko skupić się na zleceniach, ciekawszych propozycjach oraz TFP gdzie modelka dużo wniesie. Nie chcę bywać  straszna dla modelek początkujących 😂 Jednak właśnie z czasem widzisz, że współprace TFP nie są przyszłością, która zapewni Ci kiedyś otwarcie własnej firmy czy zaczęcie życia ze swojej pasji. Są one pomocnicze, są one często bardziej kreatywne ale właśnie mają również swoje wymagania oraz minusy, których się często nie pozbędziemy i trzeba mocno tą granicę wyznaczać :) Można okazywać empatię, ale również tu musi być jakaś granica. Ja nie mam nic przeciwko np. pójścia na plener z parą TFP, jeśli Wiem, że np. mają pomysł, jeśli znam tą parę doskonale lub po prostu widzę w tym szansę, że ona mnie może gdzieś poleci dalej i otworzy nowe horyzonty przede mną. Można być fotografem z dobrym sercem, ale znać granicę i umieć postawić na swoim. Jedynie ludzie muszą zrozumieć na czym ta branża polega i dlaczego w wielu fotografach po latach, zrodziła się taka stanowczość.
Fotografowie i pasjonaci: co Wy sądzicie o sesjach TFP? Jakie macie wymagania? Komentarze

Napisz do mnie!

Zapytaj o dostępny termin na reportaż ślubny 2025 - czas oczekiwania na odpowiedź to max. 2 dni robocze :) Uwielbiam czytać o Waszych ślubach! W "nazwa" - podaj Wasze imiona. Natomiast w "wiadomość" - napisz gdzie planujecie wesele, termin oraz jak widzicie Wasz dzień ślubu, opiszcie oczekiwania względem zdjęć :)

fotohart.fotograf@gmail.com

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *